Microchip Technology PIC16LF873A-I/SS
Part No.:
PIC16LF873A-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16LF873A-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
10MHz
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC16LF873A-I/SS on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC16LF873A-I/SS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16LF873A-I/SS?
Image PIC16LF873A-I/SO PIC16LF873A-I/SS PIC16LF873A-I/SP PIC16LF873AT-I/SO PIC16LF873A-I/ML
Part Number PIC16LF873A-I/SO PIC16LF873A-I/SS PIC16LF873A-I/SP PIC16LF873AT-I/SO PIC16LF873A-I/ML
Package/Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 10MHz 10MHz 10MHz 10MHz 10MHz
Number of I/O 22 22 22 22 22
Program Memory Size 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 128 x 8 128 x 8 128 x 8 128 x 8 128 x 8
RAM Size 192 x 8 192 x 8 192 x 8 192 x 8 192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V