Microchip Technology PIC16LF84AT-04/SO
Part No.:
PIC16LF84AT-04/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16LF84AT-04/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC16LF84AT-04/SO on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC16LF84AT-04/SO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16LF84AT-04/SO?
Image PIC16LF84AT-04/SO PIC16LF84AT-04I/SO
Part Number PIC16LF84AT-04/SO PIC16LF84AT-04I/SO
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 4MHz 4MHz
Connectivity - -
Peripherals POR, WDT POR, WDT
Number of I/O 13 13
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14) 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 64 x 8 64 x 8
RAM Size 68 x 8 68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V
Data Converters - -
Oscillator Type External External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)