Microchip Technology PIC16LF76T-I/SO
Part No.:
PIC16LF76T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16LF76T-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
20MHz
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC16LF76T-I/SO on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC16LF76T-I/SO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16LF76T-I/SO?
Image PIC16LF76T-I/ML PIC16LF76T-I/SO PIC16LF76T-I/SS
Part Number PIC16LF76T-I/ML PIC16LF76T-I/SO PIC16LF76T-I/SS
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 20MHz 20MHz 20MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O 22 22 22
Program Memory Size 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - -
RAM Size 368 x 8 368 x 8 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 5x8b A/D 5x8b A/D 5x8b
Oscillator Type External External External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)