Microchip Technology PIC16LF76-I/SS
Part No.:
PIC16LF76-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16LF76-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
20MHz
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)