Microchip Technology PIC16LF76-I/SP
Part No.:
PIC16LF76-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16LF76-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Speed:
20MHz
Number of I/O:
22
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)