Microchip Technology PIC16F84T-04I/SO
Part No.:
PIC16F84T-04I/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16F84T-04I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC16F84T-04I/SO on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC16F84T-04I/SO price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16F84T-04I/SO?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16F84T-10/SO PIC16F84T-04I/SO PIC16F84T-10I/SO PIC16F84T-04/SO
Part Number PIC16F84T-10/SO PIC16F84T-04I/SO PIC16F84T-10I/SO PIC16F84T-04/SO
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 4MHz 4MHz 4MHz 4MHz
Connectivity - - - -
Peripherals POR, WDT POR, WDT POR, WDT POR, WDT
Number of I/O 13 13 13 13
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14) 1.75KB (1K x 14) 1.75KB (1K x 14) 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 64 x 8 64 x 8 64 x 8 64 x 8
RAM Size 68 x 8 68 x 8 68 x 8 68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V 4V ~ 6V 4V ~ 6V 4V ~ 6V
Data Converters - - - -
Oscillator Type External External External External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)