Microchip Technology PIC16F737T-I/ML
Part No.:
PIC16F737T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC16F737T-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC16F737T-I/ML on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC16F737T-I/ML price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16F737T-I/ML?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16F737T-I/SO PIC16F737T-I/ML
Part Number PIC16F737T-I/SO PIC16F737T-I/ML
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 28-VQFN Exposed Pad 28-VQFN Exposed Pad
Series PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable Verified Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 20MHz 20MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25 25
Program Memory Size 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size - -
RAM Size 368 x 8 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V 4V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b A/D 11x10b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)