PIC16F636-I/ML.pdf
PIC16F636-I/ML.pdf
| Image |  |
| Series | PIC® 16F | PIC® 16F | PIC® 16F | PIC® 16F | PIC® 16F |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Programmable | Verified | Verified | Verified | Verified | Verified |
| Core Processor | PIC | PIC | PIC | PIC | PIC |
| Core Size | 8-Bit | 8-Bit | 8-Bit | 8-Bit | 8-Bit |
| Speed | 20MHz | 20MHz | 20MHz | 20MHz | 20MHz |
| Connectivity | - | - | - | - | - |
| Number of I/O | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Program Memory Type | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH |
| EEPROM Size | - | - | - | - | - |
| RAM Size | 128 x 8 | 128 x 8 | 128 x 8 | 128 x 8 | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 5.5V | 2V ~ 5.5V | 2V ~ 5.5V | 2V ~ 5.5V | 2V ~ 5.5V |