Microchip Technology PIC12CE673-10E/P
Part No.:
PIC12CE673-10E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC12CE673-10E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 12C
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
10MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
16 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC12CE673-10E/P on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC12CE673-10E/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC12CE673-10E/P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC12CE673-04/P PIC12CE673-10E/P PIC12CE673-10/P PIC12CE673-04I/P PIC12CE673/JW
Part Number PIC12CE673-04/P PIC12CE673-10E/P PIC12CE673-10/P PIC12CE673-04I/P PIC12CE673/JW
Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series PIC® 12C PIC® 12C PIC® 12C PIC® 12C PIC® 12C
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 10MHz 10MHz 10MHz 10MHz 10MHz
Connectivity - - - - -
Peripherals POR, WDT POR, WDT POR, WDT POR, WDT POR, WDT
Number of I/O 5 5 5 5 5
Program Memory Type OTP OTP OTP OTP OTP
EEPROM Size 16 x 8 16 x 8 16 x 8 16 x 8 16 x 8
RAM Size 128 x 8 128 x 8 128 x 8 128 x 8 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V