YAGEO PF0805FRM7P0R02L
Part No.:
PF0805FRM7P0R02L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudPF0805FRM7P0R02L.pdf
Description:
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer:
YAGEO
Series:
PF
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.018" (0.45mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order PF0805FRM7P0R02L on Chuangxin Cloud?
3. Are the PF0805FRM7P0R02L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PF0805FRM7P0R02L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PF0805FRM7P0R02L
Part Number PF0805FRM7P0R02L
Manufacturer YAGEO
Series PF
Package/Case 0805 (2012 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 20 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0805
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)