Sullins Connector Solutions PEC36SFCN
Part No.:
PEC36SFCN
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SFCN.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post:
0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length:
0.738" (18.75mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SFCN.pdf
1. How to order PEC36SFCN on Chuangxin Cloud?
3. Are the PEC36SFCN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PEC36SFCN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PEC36SFCN.
7.How to contact us to get technical supports, such as PEC36SFCN pin diagram, PEC36SFCN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PEC36SFCN
Part Number PEC36SFCN
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post 0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length 0.738" (18.75mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Features -
Current Rating (Amps) 3A