Sullins Connector Solutions PEC36SBBN
Part No.:
PEC36SBBN
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SBBN.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.140" (3.56mm)
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SBBN.pdf
1. How to order PEC36SBBN on Chuangxin Cloud?
3. Are the PEC36SBBN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PEC36SBBN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PEC36SBBN.
7.How to contact us to get technical supports, such as PEC36SBBN pin diagram, PEC36SBBN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PEC36SBBN
Part Number PEC36SBBN
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post 0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.140" (3.56mm)
Features -
Current Rating (Amps) 3A