Sullins Connector Solutions PEC36SAHN
Part No.:
PEC36SAHN
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SAHN.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.820" (20.83mm)
Overall Contact Length:
1.150" (29.21mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SAHN.pdf
1. How to order PEC36SAHN on Chuangxin Cloud?
3. Are the PEC36SAHN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PEC36SAHN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PEC36SAHN.
7.How to contact us to get technical supports, such as PEC36SAHN pin diagram, PEC36SAHN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PEC36SAHN
Part Number PEC36SAHN
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post 0.820" (20.83mm)
Overall Contact Length 1.150" (29.21mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Features -
Current Rating (Amps) 3A