Sullins Connector Solutions PEC36SAEN
Part No.:
PEC36SAEN
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SAEN.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length:
0.850" (21.59mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SAEN.pdf
1. How to order PEC36SAEN on Chuangxin Cloud?
3. Are the PEC36SAEN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PEC36SAEN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PEC36SAEN.
7.How to contact us to get technical supports, such as PEC36SAEN pin diagram, PEC36SAEN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PEC36SAEN
Part Number PEC36SAEN
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post 0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length 0.850" (21.59mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Features -
Current Rating (Amps) 3A