Sullins Connector Solutions PEC36SABN
Part No.:
PEC36SABN
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SABN.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Breakaway
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
36
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length:
0.560" (14.22mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
Chuangxin CloudPEC36SABN.pdf
1. How to order PEC36SABN on Chuangxin Cloud?
3. Are the PEC36SABN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PEC36SABN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PEC36SABN.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PEC36SABN pin diagram, PEC36SABN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PEC36SABN
Part Number PEC36SABN
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Connector Type Header, Breakaway
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 36
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post 0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length 0.560" (14.22mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features -
Current Rating (Amps) 3A