YAGEO PE1206FRF070R02L
Part No.:
PE1206FRF070R02L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudPE1206FRF070R02L.pdf
Description:
RES 0.02 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer:
YAGEO
Series:
PE_L
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order PE1206FRF070R02L on Chuangxin Cloud?
3. Are the PE1206FRF070R02L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PE1206FRF070R02L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PE1206FRF070R02L
Part Number PE1206FRF070R02L
Manufacturer YAGEO
Series PE_L
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 20 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)