KYOCERA AVX PD260MYN18
Part No.:
PD260MYN18
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudPD260MYN18.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1800V 260A MOD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
260A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.24 V @ 750 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 mA @ 1800 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudPD260MYN18.pdf
1. How to order PD260MYN18 on Chuangxin Cloud?
3. Are the PD260MYN18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PD260MYN18?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PD260MYN18.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PD260MYN18 pin diagram, PD260MYN18 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PD260MYN18
Part Number PD260MYN18
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 260A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.24 V @ 750 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 1800 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C