Sullins Connector Solutions PBC36SBBN
Part No.:
PBC36SBBN
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudPBC36SBBN.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Breakaway
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
36
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.140" (3.56mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
Chuangxin CloudPBC36SBBN.pdf
1. How to order PBC36SBBN on Chuangxin Cloud?
3. Are the PBC36SBBN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PBC36SBBN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PBC36SBBN.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PBC36SBBN pin diagram, PBC36SBBN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PBC36SBBN
Part Number PBC36SBBN
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Connector Type Header, Breakaway
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 36
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post 0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.140" (3.56mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features -
Current Rating (Amps) 3A