PB6B2FM7M1CAL03S500.pdf
PB6B2FM7M1CAL03S500.pdf
| Image |  |
| Part Number | PB6B2FM7M1CAL03S500 |
| Manufacturer | TE Connectivity ALCOSWITCH Switches |
| Series | PB6 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Type | Standard, Illuminated |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating (Amps) | 125mA (AC), 200mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 50 V |
| Actuator Type | Round, Button |
| Actuator Marking | No Marking |
| Color - Actuator/Cap | Blue |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 13.60mm Dia |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |