On Shore Technology Inc. OSTVL14B151
Part No.:
OSTVL14B151
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudOSTVL14B151.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 14POS 90DEG 2.5MM
Series:
OSTVL
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
14
Number of Levels:
2
Pitch:
0.098" (2.50mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
4 A
Voltage - UL:
125 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish:
Tin
Datasheet:
Chuangxin CloudOSTVL14B151.pdf
1. How to order OSTVL14B151 on Chuangxin Cloud?
3. Are the OSTVL14B151 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of OSTVL14B151?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of OSTVL14B151.
Image OSTVL14B151
Part Number OSTVL14B151
Manufacturer On Shore Technology Inc.
Series OSTVL
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions 14
Positions Per Level 7
Number of Levels 2
Pitch 0.098" (2.50mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Current - UL 4 A
Voltage - UL 125 V
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -30°C ~ 105°C