On Shore Technology Inc. OSTVL14B150
Part No.:
OSTVL14B150
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudOSTVL14B150.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 2.5MM
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Series:
OSTVL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
14
Positions Per Level:
7
Number of Levels:
2
Pitch:
0.098" (2.50mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
4 A
Voltage - UL:
125 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish:
Tin
Datasheet:
Chuangxin CloudOSTVL14B150.pdf
1. How to order OSTVL14B150 on Chuangxin Cloud?
3. Are the OSTVL14B150 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of OSTVL14B150?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of OSTVL14B150.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image OSTVL14B150
Part Number OSTVL14B150
Manufacturer On Shore Technology Inc.
Series OSTVL
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions 14
Positions Per Level 7
Number of Levels 2
Pitch 0.098" (2.50mm)
Header Orientation Vertical
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Current - UL 4 A
Voltage - UL 125 V
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -30°C ~ 105°C