On Shore Technology Inc. OSTV7130151
Part No.:
OSTV7130151
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudOSTV7130151.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 13POS 7.62MM
Series:
OSTV7
Product Status:
Obsolete
Type:
Header, Female Sockets
Number of Positions:
13
Positions Per Level:
13
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish:
Datasheet:
Chuangxin CloudOSTV7130151.pdf
1. How to order OSTV7130151 on Chuangxin Cloud?
3. Are the OSTV7130151 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of OSTV7130151?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of OSTV7130151.
Image OSTV7130151
Part Number OSTV7130151
Manufacturer On Shore Technology Inc.
Series OSTV7
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Type Header, Female Sockets
Number of Positions 13
Positions Per Level 13
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -30°C ~ 105°C