On Shore Technology Inc. OSTOQ12A550
Part No.:
OSTOQ12A550
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudOSTOQ12A550.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.5MM
Series:
OSTOQ
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
12
Positions Per Level:
12
Pitch:
0.295" (7.50mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Mounting Type:
Solder
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish:
Tin
Datasheet:
Chuangxin CloudOSTOQ12A550.pdf
1. How to order OSTOQ12A550 on Chuangxin Cloud?
3. Are the OSTOQ12A550 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of OSTOQ12A550?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of OSTOQ12A550.
Image OSTOQ12A550
Part Number OSTOQ12A550
Manufacturer On Shore Technology Inc.
Series OSTOQ
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions 12
Positions Per Level 12
Number of Levels 1
Pitch 0.295" (7.50mm)
Header Orientation Vertical
Plug Wire Entry -
Termination Style -
Mounting Type Solder
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Current - UL -
Voltage - UL 300 V
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C