Amphenol Anytek NX1100500000G
Part No.:
NX1100500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Wire to Board
Package:
Description:
NX- 5.0 -11P GREEN ; TIN-PLATED
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
NX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Levels:
1
Positions Per Level:
11
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation:
45° (135°) Angle with Board
Current:
7 A
Voltage:
300 V
Wire Gauge:
16-24 AWG
Mounting Type:
Through Hole
Wire Termination:
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Features:
Push Button Actuated
Color:
Green
1. How to order NX1100500000G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NX1100500000G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NX1100500000G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NX1100500000G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NX1100500000G
Part Number NX1100500000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series NX
Packaging Bulk
Product Status Active
Number of Levels 1
Positions Per Level 11
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 7 A
Voltage 300 V