Sullins Connector Solutions NREC040SABC-M30RC
Part No.:
NREC040SABC-M30RC
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudNREC040SABC-M30RC.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
40
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.098" (2.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:
Current Rating (Amps):
3A per Contact
Datasheet:
1. How to order NREC040SABC-M30RC on Chuangxin Cloud?
3. Are the NREC040SABC-M30RC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NREC040SABC-M30RC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NREC040SABC-M30RC
Part Number NREC040SABC-M30RC
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tube
Product Status Active
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 40
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features -
Current Rating (Amps) 3A per Contact