Amphenol Anytek NH0770500000G
Part No.:
NH0770500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Wire to Board
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudNH0770500000G.pdf
Description:
TERM BLOCK 7POS 66DEG 5MM PCB
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
NH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Levels:
1
Positions Per Level:
7
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation:
66° (114°) Angle with Board
Current:
10 A
Voltage:
300 V
Wire Gauge:
16-26 AWG
Mounting Type:
Through Hole
Wire Termination:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Features:
Color:
Green
Datasheet:
1. How to order NH0770500000G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NH0770500000G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NH0770500000G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NH0770500000G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NH0770500000G
Part Number NH0770500000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series NH
Packaging Bulk
Product Status Active
Number of Levels 1
Positions Per Level 7
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation 66° (114°) Angle with Board
Current 10 A
Voltage 300 V