onsemi NCV8702SN18T1G
Part No.:
NCV8702SN18T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudNCV8702SN18T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 5TSOP
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
16 µA
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
5-TSOP
Datasheet:
1. How to order NCV8702SN18T1G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCV8702SN18T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV8702SN18T1G?
Image NCV8702SN18T1G
Part Number NCV8702SN18T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 16 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)