onsemi NCV663SQ25T1G
Part No.:
NCV663SQ25T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
Chuangxin CloudNCV663SQ25T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SC82AB
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
6 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SC-82AB
Datasheet:
1. How to order NCV663SQ25T1G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCV663SQ25T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV663SQ25T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCV663SQ25T1G.
Image NCV663SQ25T1G
Part Number NCV663SQ25T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SC-82A, SOT-343
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 6 µA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C