onsemi NCV5661MN33T2G
Part No.:
NCV5661MN33T2G
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudNCV5661MN33T2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6DFN
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
3 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
6-DFN (3x3.3)
Datasheet:
1. How to order NCV5661MN33T2G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCV5661MN33T2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV5661MN33T2G?
Image NCV5661MN33T2G
Part Number NCV5661MN33T2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 6-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C