onsemi NCV4275ADS33G
Part No.:
NCV4275ADS33G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Chuangxin CloudNCV4275ADS33G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 450MA D2PAK-5
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
42V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.17V @ 300mA
Current - Output:
450mA
Current - Quiescent (Iq):
200 µA
Current - Supply (Max):
35 mA
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Reset
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK-5
Datasheet:
1. How to order NCV4275ADS33G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCV4275ADS33G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV4275ADS33G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCV4275ADS33G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCV4275ADS33G
Part Number NCV4275ADS33G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 42V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.17V @ 300mA
Current - Output 450mA
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Current - Supply (Max) 35 mA
PSRR 60dB (100Hz)
Control Features Reset
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)