onsemi NCV1117DT18RKG
Part No.:
NCV1117DT18RKG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudNCV1117DT18RKG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A DPAK
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 800mA
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Datasheet:
1. How to order NCV1117DT18RKG on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCV1117DT18RKG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV1117DT18RKG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCV1117DT18RKG
Part Number NCV1117DT18RKG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)