onsemi NCP698SQ28T1G
Part No.:
NCP698SQ28T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP698SQ28T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC82AB
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
6 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SC-82AB
Datasheet:
1. How to order NCP698SQ28T1G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP698SQ28T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP698SQ28T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP698SQ28T1G.
Image NCP698SQ28T1G
Part Number NCP698SQ28T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SC-82A, SOT-343
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 6 µA
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C