onsemi NCP692MN18T2G
Part No.:
NCP692MN18T2G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP692MN18T2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6DFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
200 µA
Current - Supply (Max):
240 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-DFN (3x3)
Datasheet:
1. How to order NCP692MN18T2G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP692MN18T2G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP692MN18T2G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP692MN18T2G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCP692MN18T2G
Part Number NCP692MN18T2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 6-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Current - Supply (Max) 240 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C