onsemi NCP662SQ25T1G
Part No.:
NCP662SQ25T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP662SQ25T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SC82AB
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
6 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SC-82AB
Datasheet:
1. How to order NCP662SQ25T1G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP662SQ25T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP662SQ25T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP662SQ25T1G.
Image NCP662SQ25T1G
Part Number NCP662SQ25T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SC-82A, SOT-343
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 6 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C