onsemi NCP502SQ33T1G
Part No.:
NCP502SQ33T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP502SQ33T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SC88A
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 80mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
55dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Datasheet:
1. How to order NCP502SQ33T1G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP502SQ33T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP502SQ33T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP502SQ33T1G.
Image NCP502SQ33T1G
Part Number NCP502SQ33T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 80mA
Current - Output 80mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) 90 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C