onsemi NCP167AFCT285T2G
Part No.:
NCP167AFCT285T2G
Package:
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP167AFCT285T2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 700MA 4WLCSP
Package/Case:
4-XFBGA, WLCSP
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Current - Output:
700mA
Current - Quiescent (Iq):
18 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
83dB ~ 63dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-WLCSP (0.64x0.64)
Datasheet:
1. How to order NCP167AFCT285T2G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP167AFCT285T2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP167AFCT285T2G?
Image NCP167AFCT285T2G
Part Number NCP167AFCT285T2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 4-XFBGA, WLCSP
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 700mA
Current - Quiescent (Iq) 18 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 83dB ~ 63dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)