onsemi NCP160AMX1825TBG
Part No.:
NCP160AMX1825TBG
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP160AMX1825TBG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.825V 250MA 4XDFN
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.825V
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
23 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package:
4-XDFN (1x1)
Datasheet:
1. How to order NCP160AMX1825TBG on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP160AMX1825TBG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP160AMX1825TBG?
Image NCP160AMX1825TBG
Part Number NCP160AMX1825TBG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.825V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 23 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)