onsemi NCP160AFCT280T2G
Part No.:
NCP160AFCT280T2G
Package:
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP160AFCT280T2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 250MA 4WLCSP
Package/Case:
4-XFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.16V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
23 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package:
4-WLCSP (0.64x0.64)
Datasheet:
1. How to order NCP160AFCT280T2G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP160AFCT280T2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP160AFCT280T2G?
Image NCP160AFCT280T2G
Part Number NCP160AFCT280T2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 4-XFBGA, WLCSP
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 23 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)