onsemi NCP156AAFCT120280T2G
Part No.:
NCP156AAFCT120280T2G
Package:
6-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP156AAFCT120280T2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V/2.8V 6WLCSP
Package/Case:
6-XFBGA, WLCSP
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V, 2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 500mA, 0.16V @ 250mA
Current - Output:
500mA, 250mA
PSRR:
70dB (1kHz), 92dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
6-WLCSP (1.2x0.8)
Datasheet:
1. How to order NCP156AAFCT120280T2G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP156AAFCT120280T2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP156AAFCT120280T2G?
Image NCP156AAFCT120280T2G
Part Number NCP156AAFCT120280T2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 6-XFBGA, WLCSP
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V, 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 500mA, 0.16V @ 250mA
Current - Output 500mA, 250mA
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (1kHz), 92dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)