onsemi NCP137AFCT105T2G
Part No.:
NCP137AFCT105T2G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP137AFCT105T2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 700MA 6WLCSP
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
6-XFBGA, WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 700mA
Current - Output:
700mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB ~ 75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WLCSP (1.2x0.8)
Datasheet:
1. How to order NCP137AFCT105T2G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP137AFCT105T2G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP137AFCT105T2G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCP137AFCT105T2G
Part Number NCP137AFCT105T2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 6-XFBGA, WLCSP
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 700mA
Current - Output 700mA
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) -
PSRR 85dB ~ 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)