onsemi NCP130BMX105TCG
Part No.:
NCP130BMX105TCG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP130BMX105TCG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 300MA 6XDFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
6-XFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB ~ 65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-XDFN (1.2x1.2)
Datasheet:
1. How to order NCP130BMX105TCG on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP130BMX105TCG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP130BMX105TCG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCP130BMX105TCG
Part Number NCP130BMX105TCG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 6-XFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) -
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)