onsemi NCP115AMX300TCG
Part No.:
NCP115AMX300TCG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP115AMX300TCG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA 4XDFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-XDFN (1x1)
Datasheet:
1. How to order NCP115AMX300TCG on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP115AMX300TCG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP115AMX300TCG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCP115AMX300TCG
Part Number NCP115AMX300TCG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)