onsemi NCP114AMX285TCG
Part No.:
NCP114AMX285TCG
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudNCP114AMX285TCG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 4UDFN
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
4-UDFN (1.0x1.0)
Datasheet:
1. How to order NCP114AMX285TCG on Chuangxin Cloud?
3. Are the NCP114AMX285TCG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP114AMX285TCG?
Image NCP114AMX285TCG
Part Number NCP114AMX285TCG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 4-UDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)