Amphenol Anytek NB0970850000G
Part No.:
NB0970850000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudNB0970850000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
NB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
9
Positions Per Level:
9
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Gray
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:
Tin
Datasheet:
1. How to order NB0970850000G on Chuangxin Cloud?
3. Are the NB0970850000G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NB0970850000G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NB0970850000G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NB0970850000G
Part Number NB0970850000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series NB
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Plug, Male Pins
Number of Positions 9
Positions Per Level 9
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Gray
Operating Temperature -40°C ~ 115°C