MWSA0402S-1R0MT.pdf
MWSA0402S-1R0MT.pdf
| Image |  |
| Series | MWSA-S | MWSA-S | MWSA-S | MWSA-S | MWSA-S |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Alloy Powder | Alloy Powder | Alloy Powder | Alloy Powder | Alloy Powder |
| Inductance | 1 µH | 1 µH | 1 µH | 1 µH | 1 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A |
| Current - Saturation (Isat) | 7A | 7A | 7A | 7A | 7A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 27mOhm Max | 27mOhm Max | 27mOhm Max | 27mOhm Max | 27mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm) | 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm) | 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm) | 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm) | 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |