Amphenol LTW MSBP-05BFFB-SR7001
Part No.:
MSBP-05BFFB-SR7001
Manufacturer:
Amphenol LTW
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMSBP-05BFFB-SR7001.pdf
Description:
M12 CONN SCREW IN 90
Manufacturer:
Amphenol LTW
Series:
M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
5
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
M12-5
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:
Termination:
Screw
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
B
Primary Material:
Plastic
Shell Material:
Polyamide (PA), Nylon
Shell Finish:
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Black
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
Shielding:
Unshielded
Current Rating (Amps):
4A
Voltage Rating:
60V
Cable Opening:
0.157" ~ 0.276" (4.00mm ~ 7.00mm)
Datasheet:
1. How to order MSBP-05BFFB-SR7001 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MSBP-05BFFB-SR7001 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSBP-05BFFB-SR7001?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSBP-05BMMB-SL7001 MSBP-05BMMB-SR7001 MSBP-05BFFB-SL7001 MSBP-05BFFB-SR7001
Part Number MSBP-05BMMB-SL7001 MSBP-05BMMB-SR7001 MSBP-05BFFB-SL7001 MSBP-05BFFB-SR7001
Manufacturer Amphenol LTW Amphenol LTW Amphenol LTW Amphenol LTW
Series M M M M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Connector Type Plug, Female Sockets Plug, Female Sockets Plug, Female Sockets Plug, Female Sockets
Number of Positions 5 5 5 5
Grade - - - -
Qualification - - - -
Shell Size - Insert M12-5 M12-5 M12-5 M12-5
Shell Size, MIL - - - -
Mounting Feature - - - -
Termination Screw Screw Screw Screw
Fastening Type Threaded Threaded Threaded Threaded
Orientation B B B B
Primary Material Plastic Plastic Plastic Plastic
Shell Finish - - - -
Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold
Color Black Black Black Black
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
Current Rating (Amps) 4A 4A 4A 4A
Voltage Rating 60V 60V 60V 60V
Cable Opening 0.157" ~ 0.276" (4.00mm ~ 7.00mm) 0.157" ~ 0.276" (4.00mm ~ 7.00mm) 0.157" ~ 0.276" (4.00mm ~ 7.00mm) 0.157" ~ 0.276" (4.00mm ~ 7.00mm)