MQP250R00A.pdf
MQP250R00A.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MQP250R00A.
| Image |  |
| Part Number | MQP250R00A |
| Manufacturer | VPG Foil Resistors |
| Series | MQP |
| Package/Case | 1812 (4532 Metric), J-Lead |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Resistance | 250 Ohms |
| Tolerance | ±0.05% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±2ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | 2-SMD |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.087" (2.20mm) |