MPH201210S2R2MT.pdf
MPH201210S2R2MT.pdf
| Image | |
| Part Number | MPH201210S2R2MT |
| Manufacturer | Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. |
| Series | MPH |
| Package/Case | 0805 (2012 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Multilayer |
| Material - Core | - |
| Inductance | 2.2 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 900 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 420mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 250mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 40MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |