Stackpole Electronics Inc MLFM1FTC51R0
Part No.:
MLFM1FTC51R0
Datasheet:
Chuangxin CloudMLFM1FTC51R0.pdf
Description:
RES 51 OHM 1% 1W MELF 0207
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Datasheet:
1. How to order MLFM1FTC51R0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MLFM1FTC51R0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLFM1FTC51R0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MLFM1FTC51R0.
Image MLFM1FTC51R0
Part Number MLFM1FTC51R0
Product Status Active
Resistance 51 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Thin Film
Features Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0207
Size / Dimension 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)