Stackpole Electronics Inc MLFM1FTC1K60
Part No.:
MLFM1FTC1K60
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
MELF, 0207
Datasheet:
Chuangxin CloudMLFM1FTC1K60.pdf
Description:
RES 1.6K OHM 1% 1W MELF 0207
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
MLFM
Package/Case:
MELF, 0207
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.6 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thin Film
Features:
Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0207
Size / Dimension:
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order MLFM1FTC1K60 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MLFM1FTC1K60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLFM1FTC1K60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MLFM1FTC1K60.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MLFM1FTC1K60
Part Number MLFM1FTC1K60
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series MLFM
Package/Case MELF, 0207
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 1.6 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Thin Film
Features Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0207
Size / Dimension 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)